fallback

Британският финансов министър планира да намали корпоративния данък до под 15%

Мярката е част от нов план от пет точки за насърчаване на икономическата активност

10:22 | 04.07.16 г. 9

Британският финансов министър Джордж Озбърн планира да намали корпоративния данък до под 15% в опит да привлече бизнеса да инвестира в страната, след като 52% от британците избраха страната им да напусне Европейския съюз (ЕС), съобщава FT.

Намаляването на корпоративния данък е част от нов план от пет точки за насърчаване на икономическата активност, отбелязва изданието. Останалите четири точки предвиждат насърчаване на инвестициите от Китай, подкрепа за банковото кредитиране, засилване на инвестициите в енергийна инфраструктура и управление на фиска.

Изданието припомня, че преди референдума британският финансов министър заплаши да увеличи данъците с около 30 млрд. паунда годишно и да намали разходите, в случай че британците изберат страната им да напусне ЕС. Той обаче явно възприема по-предпазлив подход и изчаква официалните прогнози, преди да обяви евентуални мерки през есента.

Озбърн продължава да държи на мнението си, че напускането на ЕС ще тласне Великобритания към рецесия. Пред изданието той коментира, че фокусът трябва да е върху перспективите за развитие, така че да се направи всичко необходимо за икономиката.

В първото си интервю след референдума за Brexit Озбърн посочва, че е искал да играе водеща роля в оформянето на икономическата съдба на Великобритания и е планирал да изгради „супер конкурентоспособна икономика“ с ниски данъци за бизнеса и фокус върху глобалното развитие.

Британският финансов министър обяснява, че иска да наложи най-ниския корпоративен данък в сравнение с всяка друга водеща икономика. Той подчертава, че страната му трябва да направи всичко възможно да докаже на инвеститорите, че е „отворена за бизнеса“.

Подобно рязко понижение на данъците за бизнеса на Острова доближава страната до нивото на корпоративния данък в Ирландия, което е 12,5%. Това обаче би разгневило финансовите министри на държавите от ЕС, както и гласоподавателите предвид противоречивите данъчни сделки с мултинационални компании от ранга на Google.

От Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) предупреждават, че решението на Осбърн може да отключи още по-агресивна данъчна конкуренция и че „допълнителни стъпки в тази посока биха превърнали Великобритания в данъчно убежище, а не в икономика“.

Джордж Осбърн допълва, че Великобритания би трябвало да търси нови двустранни споразумения, за да поддържа инвестиционните потоци. Според него следващият премиер трябва да настоява за пълен достъп до единния пазар на ЕС, макар че това може и да не се случи, ако се пристъпи към ограничаване на свободното движение на хора.

Още по темата можете да научите от видеото на Bloomberg

Темата за Brexit можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:38 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още